Seyahat Endüstrisinin Potansiyeli 2023 yılında Yükselişte

Geçmişte her yılı başarıyla kapatan turizm endüstrisi son yıllarda gevşeklik göstermesine rağmen  2023 de eski gücüne kavuşma umudu taşıyor.

Uzmanlar 2023 yılında turistik seyahatlerin artacağı tahminlerinde oldukça iyimserler. Geçtiğimiz yıllarda bir çok tüketici kısıtlamalar nedeniyle seyahatlerini ertelediler. Bu yıl milyonlarca insan yapamadıkları seyahatlerini gerçekleştirerek bunları telafi etmek peşinde. Seyahat endüstrisinde yer alan şirketler yapılan öngörülerden daha fazla hareket olacağı inancında. Özellikle dijital teknolojiye yatırım yapan toptancı şirketlerin hesapları da bu yılın iyi geçeceği yönünde.

Ryanair

Tüm Avrupa’da inanılmaz ucuz uçak bileti fiyatlarıyla fazlaca rağbet gören Ryanair, kışkırtıcı kampanyalar sunarak piyasayı karıştırmasıyla tanınır.

Yüksek enflasyondan yakınan yolcuların tercihi, düşük bilet fiyatı uygulayan Ryanair’in elini kuvvetlendirebilir. Ryanair’in hisse senedi fiyatlarında pandemi öncesine göre pek bir değişiklik olmadığı doğru. Ancak bazı iflasların rekabet baskısını azaltması Ryanair’e Avrupa pazarını domine etme imkanını sağladığı da bir gerçek.

Carnival Cruise Line

Hemen hemen hiç bir sektör geçmiş yıllarda yaşanan zararlardan cruise sektörü kadar zarar görmedi dersek yeridir. Pandemi nedeniyle uygulanan kısıtlamalar olanca gücüyle bu sektörü vurdu. Binlerce yolcunun kısıtlı bir alanda günlük hayatın tüm araçlarını kullandığı cruise gemileri covid mikrubunun en fazla bulaştığı yer olarak kabul edildi. Özetle söylemek gerekirse uzun bir süre cruise sektörüne tam bir yasak uygulandı.

Mesela Carnival Cruise Hattının hisse değeri 2020 yılının başlarında 3/4 oranında değer kaybetti. Sonraları hisse değeri yavaşta olsa yükselerek 10 Doların biraz altında kendine yer buldu. Bu değer bugün de eski seviyesini kaybetmeden devam etmekte. Carnival Cruise Hattı biriken dağ gibi borçlarını ödeme gayreti içinde. Bu yıl artan seyahat iştahı nedeniyle zararlarının bir kısmını çıkaracaklarını düşünüyorlar.

Marriott International

Dünya çapında bir otel zinciri olan Marriott Hotel çok uzun süreden beri krizlere en dayanıklı bir marka olduğunu ispat etmişti. Gerçi otel zincirinin hisse değeri pandemi sırasında yarıya düştü ama sadece 1 yıl sonra hisse değeri geçmiş zamanlara göre en yüksek değere ulaştı. Bu değer artışı Marriott Grubunun ne kadar güçlü bir yapıya sahip olduğunun örneğidir.

Trip com

Çin kökenli seyahat sitesi olan Trip com uzun süre Çin hükümetinin uyguladığı kısıtlamalardan yeteri derecede zarar gördü. Sebebi açık. Sitenin müşterilerinin büyük kısmı ülke vatandaşı olduğundan Çin’lilerin yurt dışına çıkma kapısı 2022’nin sonuna kadar tamamen kapalı kaldı. Gerçi sitenin hisse senetleri fazla bir değer kabetmeyip hatta son zamanlarda bir yükseliş kaydetmiş olmasına rağmen ileriye dönük büyüme hırsı olan bu şirketin büyümesini ciddi biçimde etkiledi.

The Walt Disney Company

Walt Disney bir çok yatırımcı tarafından sinema ve televizyon programları yapmasıyla tanınır. Aslında Walt Disney’in parklarından ve macera alanında yapmış olduğu faaliyetlerden elde ettiği turizm geliri, grubun tüm gelirlerinin üçte biri gibi yüksek bir oran oluşturur. Ziyarete gelen turistlerin parklarda vakit geçirme süresinin kısa olmasına rağmen bir aile ortalama 500 ila 1,000 Euro arasında harcama yapar.Bu yüzden grubun turizmden elde ettiği gelir hayati önem taşır.

Turizm dışında Walt Disney grubunun film ve televizyon alanında yapmış olduğu yatırımlar şirketle ilgili değerlendirme yapmayı zorlaştırmaktadır. En çok satan Marvel ürünleri hızla kalitesini ve izleyici sayısını kaybederken TV kanalı Disney Plus yılın ilk çeyreğinde zarar açıklamıştır. Turizm ve macera endüstrisinin ileriye dönük parlak yükseliş beklentilerine rağmen başarıya alışmış bu grup için yukarda açıklananlar oluşan olumsuz etkiyi ileriye taşıma riskini taşımaktadır.