Seyahat İçin Günümüzde En Popüler Uygulamalar

Seyahat uygulamalarının turizm pazarında değişmez bir yeri var. Hangi uygulamalara günümüzde daha fazla rağbet var? Bu yazı onunla ilgilidir.

Seyahat uygulamalarını içine almayan bir seyahat dünyası düşünebilir misiniz? Hayal etmesi bile zor. Seyahate çıkarken tıpkı valiziniz gibi, makyaj çantanız gibi, kredi kartınız gibi onu da yanınıza almak zorunasınız. 2007 yılında iPhone’un piyasaya çıkmasıyla bu elektronik yardımcılar seyahatimizin ve hayatımızın bir parçası haline geldi. En hızlı çıkış 2008 yılında App Store’un ortaya çıkmasıyla başladı.

Şu soruyu duyar gibiyiz. Hangi seyahat uygulaması en popüler olanı ve en çok indirileni?

Bu sorunun cevabı her bölgeye ve her ülkeye göre değişiklik gösterir. Değişik ülkeler, farklı uygulamalara rağbet etmekteler.

Dünyada en popüler olan seyahat uygulamaları

Mobil pazar araştırması yapan Amerikan Data.ai 2022 yılında hem Apple IOS Application Store hem de Google Play Android uygulamasını araştırdı. Akıllı telefon markalarının bir çoğunda Uber diğer uygulamalardan daha fazla yer almakta. Diğer taraftan trenle seyahatin önemli olduğu Hindistan’da en çok kullanılan uygulama Where is my Train. Aynı ülkede tren rezervasyonları için ixigo, bisiklet taksi servisi için Rapido uygulaması bulunuyor.

Booking.com hariç tutulduğunda hiç bir online seyahat acentesi en popüler ilk 10 seyahat uygulamaları listesine girmiyor.

Şaşırtıcı bir sonuç olarak ifade etmek gerekirse inDrive uygulaması ile Estonya’lı mikro-mobilite sağlayıcısı Bolt en popüler olanlar listesine aniden giriverdi. Taşıma için olan uygulamaların bu kadar yüksek not alma nedeni dünyanın bir çok ülkesinde seyahatin ülke sınırları içinde yapılmasından dolayı olabilir.

Dünyada en iyi 10 seyahat uygulaması

 1. Uber
 2. Where is my Train
 3. Booking
 4. inDrive
 5. Google Earth
 6. Airbnb
 7. Moovit
 8. ixigoTrain Booking
 9. Bolt
 10. Rapido

Avrupada en iyi 10 seyahat uygulaması

Araç paylaşımı Avrupa’da ilgi gören bir hizmet. Akıllı telefonu kullanarak yolculuk için bir araç kiralamak Eski Kıtada çok revaçta. Rus-Hollanda ortaklığının sahip olduğu Yandex Go, Bolt, Uber ve BlaBlaCar en çok indirilen 10 uygulamadan ilk 4ünü teşkil ediyor.

Nasıl ki Airbnb sözcüğü kısa süreli apartman kiralama ile eş anlamlı oldu, Booking.com da online otel rezervasyonu yapmanın simgesi haline geldi. Online konaklama rezervasyonları yapan Booking.com 1996 yılında Amsterdam’da kuruldu. Halen genel merkezi de aynı şehirde bulunuyor.

Booking.com 2005 yılında Amerikan kökenli Priceline Group tarafından satın alındı. Bu satın almadan sonra Hollanda menşeli bu şirket konusunda dünyanın en büyük online rezervasyon platformu haline geldi. Bugün şirket Booking Holding adı altında işlevini sürdürmekte ve Priceline, Agoda, Rentalcars, Kayak and OpenTable unvanlarına sahip yan kuruluşları bünyesinde bulundurmaktadır.

Avrupa’da en çok kullanılan ilk 10 uygulama

 1. Booking
 2. Bolt
 3. Uber
 4. Moovit
 5. Airbnb
 6. Flightradar24
 7. Google Earth
 8. Yandex Go
 9. Ryanair
 10. BlaBlaCara