Sürdürülebilir turizm ne trafik karmaşasını, ne de kısa mesafeler için kullanılan uçak yolculuğunu tanır. Turist olarak sürdürülebilir turizme uygun davranmanın çeşitli yolları vardır. Otellerin havluların sık değiştirilmemesi için banyolara koyduğu yazılar onlara para kazandırmasına kazandırır ama daha da önemlisi su tasarrufu yapar ve doğanın deterjanla kirlenmesini önler.

Uluslararası otel zinciri seçmek yerine küçük otellere yönelmek, fast food tüketmek yerine yerel lokantaları tercih etmek paranın gidilen yerde kalmasını sağlayacaktır. Sürdürülebilir seyahati sağlamak için 7 ipucu aşağıda sıralanmaktadır.

1. Yakın Mesafeler

Yakınınızdaki bir tatil beldesine gittiğinizde sürdürülebilir bir seyahat yapmış olursunuz. Uzak kıtalara her zaman gitmek zorunda değilsiniz. Bazen kendi ülkenizdeki göller ve dağlar uzak mesafedeki yerlerden çok daha çekicidirler.

Mikro-turizm trendinde de bu görülür. Kendi şehrinizde şehir turu atmak, komşu bir şehirde kamp yapmak, kamu vasıtasıyla şehrinizi bir uçtan bir uca gezmek ve daha fazlası.

2. Uçak mı, tren mi, otobüs mü?

Tüm seyahat vasıtaları arasında dünyamıza en fazla zarar veren uçak seyahatidir. Uçağın saldığı sera gazı korkunç boyuttadır. Öyle ki tek bir uçak yolculuğu bile alternatif bir vasıtayla bir yıl içinde üretilen karbondioksit miktarından daha fazla olabilir.

Otobüs veya tren seyahatlerinde kilometre başına sadece 29 ile 32 gram arasında sera gazı salımı olur. Her şeye rağmen uçakla seyahat etmeyi seçseniz bile ara seyahatlerinizi uçak dışı bir vasıta ile yaparsanız kişisel olarak iklime verdiğiniz zarar çok daha az olacaktır.

3. Daha sürdülebilir ulaşım yolları

En yakın yere otomobilinizle seyahat ettiğinizde genellikle en ucuz ulaşımı sağlamış olursunuz. Fakat maalesef bu çevreye zarar vermediğiniz anlamına gelmez. Karbondioksit miktarı kilometre başına 150 gramdır. Bunu önlemek için tanıdıklarınızla bir aracı paylaşabilirsiniz.

Uzağa gidiyorsanız mümkünse araç kiralamayın. Onun yerine kamu ulaşım vasıtasını seçin. Böylelikle sadece iklim değişikliğine yardımcı olmayıp aynı zamanda ülkenizin insanlarıyla daha yakın bir bağ kurmaya imkan bulacaksınız.

4. Küçük valizle yola çıkın

İster özel aracınızla olsun ister uçakla seyahat ederken, kullanacağınız valizin hacmi karbondioksit salımına etki edecektir. Sürdürebilir bir seyahat için ihtiyacınızdan fazlasını yanınıza almamaya çalışın.

5. Su tasarrufunda bulunun

Özellikle güneyde bulunan ülkelerde seyahatiniz esnasında su tüketimini azaltın. Uzun süreli duş almayın ve havlularınızı arka arkaya birkaç gün kullanın. Böylelikle havluların sık yıkanıp ekstra su tüketimine neden oluşunu önlemiş olursunuz. Bir çok otel bu konuda misafirlerine uyarıda bulunmaktadır.

6. Organik oteller ve çiftlikler

Organik yerler turizm sektörünün sürdürülebilirliği açısından iyi örneklerdir. Mesela organik oteller kaynakları en tutumlu şekilde kullanan işletmelerdir. Atıkları azaltırlar ve yemek olarak organik bir mutfak sunarlar.

Bu otellerin çoğunda vejetaryen ve vegan yemekler mevcuttur. Avrupa da organik otellerin sayısı şimdiden 100’ü bulmuş durumda. İçerikleri açısından değişiklik arz etseler bile hepsi sürdürülebilirlik kriterlerine uymaktadırlar.

7. Yerel ekonomiyi destekleyin

Sürdürülebilir seyahatiniz sırasında yerel lokantalarda yemek yiyin, hatıra eşya alışverişlerinizi küçük dükkanlardan yapın. Bulunduğunuz yerin özelliklerini keşfederek onları tüketin. Böylelikle yerel ekonomiyi destekleyecek ve yabancı kültürlere daha yakın olacaksınız.