Tatil Evi Kiralamalarında Dolandırıcılığı Önlemek İçin 5 İpucu

Tatillerini kiralayacakları rüya evde geçireceklerin yaygın ve organize biçimde dolandırıcılık yapanların ellerine düşmemek için çok dikkat etmeleri gerekir. Bunu önlemek için aşağıda 5 ipucu sunuyoruz.

Son dakika konusuna Dikkat!

 İdeal tatil evi kiralamayı hala düşünüyor musunuz? Belki önceden yaptığınız planlar tutmadı ve Ağustos tatilinizde en iyi evi bulabilmek için son dakika sitelerine başvurdunuz. Maalesef dolandırıcılar sizin telaşınızı anlayacak kadar profesyoneldirler ve sizi dolandırmak için her yolu deneyeceklerdir. Onların tuzaklarına düşmemek için çok dikkatli olmalısınız.

Çok iyi teklifler sunuyorlarsa, mutlaka bir bit yeniği vardır

İnternetteki online rezervasyon ilanlarında gözünüzü dört açmanız gerektiren bir kural vardır.

Provence’nin göbeğinde yüzme havuzlu harika bir ev Haziran sonunda çok uygun fiyata hala müsait. “

Eğer çok şanslı değilseniz muhtemelen karşınızda bir çakal vardır. Emin olmak için reklamdaki metni kopyaladıktan sonra arama motorunuza yapıştırıp ilanın doğruluğunu kontrol edin. Bilgisayarınıza ev sahibinin ismini ve sahte kelimesini yazın. Eğer düşündüğünüz gibi bir sahtekarlık söz konusuysa ilanı barındıran site veya platformu şikayet edin.

Kiralık evin resimlerini ve konumunu araştırın

Hayalet tatil evleri riskini elemek için sorabileceğiniz en iyi soru böyle bir ev hakikaten mevcut mu? sorusudur. Reklamdaki fotoğrafı bilgisayarınıza indirin ve Google görüntüler kısmına gidin. Görüntüye göre ara ikonuna tıklayarak fotoğrafı indirin. Eğer fotoğraf sizin kiralamak istediğiniz evle uyuşmuyorsa, oradan kaçın!

Aynısını evin adresi için de yapın. Google Haritaya gidin, evin adresini yazın ve fotoğraflara bakın. Bu metot haritada evin gözüküp gözükmediğini ve deniz kenarında olup olmadığını anlamak için harika bir yoldur. Bu aracı kullanarak evin coğrafi konumunu da belirleyebilirsiniz.

Deneyimci görüşlerine bakın, ev sahibini arayın

Kiralama sitelerinde değerlendirmeler vardır. Ev nasıl bir not almış? Daha önce aynı evde kalmış olanların intibaları nasıl? Değerlendirmelerinde ev sahibiyle tanıştıklarını ve ev sahibinin onlara yardımcı olduklarını yazmışlarsa bu çok olumlu bir kriterdir.

Ev sahiplerine soru sormanızın tam zamanıdır. Soru sormaya başlamak için Airbnb gibi büyük platformlara mesaj gönderin. Bazı kiralık ev sitelerinde filtreleme ve sahte reklamları önleme sistemleri vardır. Bir şüpheniz oluştuysa yine de dikkatli olun. Heceleme hatalarına ve yabancı söz dizinlerine bakın.

Araştırmaya devam etmenizin en iyi yollarından biri de oraya telefon etmektir. Ev sahibiyle görüşmek isteyin ve sorularınızı doğrudan ona sorun. Kiralayacağınız yer kaçıncı katta? Kaç metrekare büyüklüğünde? Hangi sene inşa edildi? Evin civarındaki turistik yerler var mıdır? Su durumunu nasıldır?. Gerekirse evin diğer fotoğraflarını isteyin.

Ödeme, tehlike ikazı

Bir dolandırıcılığın kucağına düştüyseniz bu durum ödeme esnasında ortaya çıkacaktır. Toplam kira bedelinin %30’undan fazlasını ödemeyin. Başka bir hesaba money order, Western Union, Moneygram ile ödeme yapmayın. Bunların takip etmek mümkün değildir.

Airbnb’ya yapacağınız ödeme için platformun güvenli ödeme sistemini kulanın. Eğer doğrudan ev sahibiyle temas halindeyseniz sözleşme imzalanmadan kesinlikle ödeme yapmayın. Sözleşmede evin tüm teçhizatının özellikle reklamda yazılı olanlarının sözleşmede yazılı olduğuna dikkat edin.