Tüketicinin Seyahat Trendi Turizmi Şekillendirecek

Yapay Zeka Gündemin Başında

Seyahat endüstrisi profesyonelleri yapay zekanın müşteri memnuniyetine olan katkısının nasıl artabileceğini planlıyorlar. Yapılan anketlerde yapay zekanın seyahat ve tüketim sektörlerine entegre edilmesini isteyenlerin oranı %50’nin üzerinde. Ancak uygulamanın ihtiyacı karşılayabilmesi için bazı standartları kapsaması gerekiyor.

Önceleri bir çok internet kullanıcısı ChatGPT’nin mesafe kaydetmediğinden şikayetçiydi. Ancak kullanılmaya başlandıktan 1 yıl sonra OpenAI’in (*) üretken yapay zekasının yardımıyla şaşırtıcı şekilde yükselişe geçti.

Günümüzde ChatGPT aplikasyonunu kullanan sayısı 100 milyonun üzerinde. Bu kadar kısa zamanda bu kadar fazla kullanıcıya sahip olan başka bir aplikasyon yok.

Tüketicinin Seyahat Trendi: Mutlu Olmak

Son iki yıldır dünya bir krizin içine girdi. Bir taraftan ülkeler arası savaşlar ve siyasi huzursuzluklar, diğer taraftan iklim değişikliği bir çok insanın ruhsal dengesine etki etti. Günümüzde insanlar artık mutlu yaşamak istiyorlar. Eksperlerin incelemelerine göre insanın yaşama sevincine ve mutluluğuna dokunan kampanyalar tüketici ile kuvvetli bağlar kurmayı başaracak.

Yapılan araştırmalarda tüketicilerin %55’i onları meşgul eden, onlarda sevinç yaratan dükkanlarda alışveriş etmek istediklerini söylediler. Ankete katılanların %29’u markaların onların ruh hallerine uygun olacak şekilde kişiselleştirici olmasını istedi.

Mağazalarda içinde yaratıcı mesajların olduğu levhaların müşterileri daha fazla bağlayacağı çıkan sonuçlardan bir tanesi. Kısaca, markaların müşteriyi özendirici fırsatlar yaratmaları ve eğlendirici öğelere yer vermeleri gerekiyor. Tabi dürüstlükten ödün vermeden.

Çevre Duyarlılığı: Verilen Sözler ve Yaşanan Yılgınlıklar

Geçtiğimiz yıllarda tüketiciler gezegenimizi korumak için hatırı sayılır adımlar attılar. Tüketicilerin %60’ının günlük hayatlarında çevre korumacılığına olumlu katkıda bulunduğu söylenebilir. Buna karşın iklim felaketleri olmaya devam etti.

Tüketiciler iklim değişikliğini önleme konusunda kendilerinin gösterdiği gayretlerin bir yere kadar etkili olabildiğinin bilincindeler. Onlar bu konuda tek sorumlu olmayı reddediyorlar. Bunu yerine ülkeleri yöneten hükümetlerin çevre konusunda verdikleri sözleri tutmalarının çok daha sonuç alıcı olacağına inanmaktalar.

Geçtiğimiz yıl tüketicilerin karbon salımının azaltılması konusundaki çabaları 2022 yılına göre daha iyi sonuç verdi. Ancak şirketlerin bu konuda sorumluluk alması şart. Yapılan çalışmalarda şirketlerin %45’i önümüzdeki 5 yıl içinde greenwashing (* *) suçlamasından kurtulmak için sertifika programına geçeceklerini açıkladılar.

Sıcak Konular

Sosyal ve ekonomik değişiklikler dünyanın gidişatı konusundaki tartışmaları körüklemekte.

Bu yıl A.B.D, Kanada, Meksika, Hindistan gibi iklim değişikliğine etki veya katkıda bulunacak ülkelerde yapılacak genel seçimler gerilimi daha fazla artıracak.

Tüketicilerin, büyük markaların bu konularda göstereceği tavra nasıl bir tepkide bulunacaklarını kestirmek güç. Uzmanlar şirketlere dikkatli olmalarını ve marka etiklerine bağlı kalmalarını öğütlüyorlar.

İyi Fiyat Bulma Peşinde

Yükselen fiyatlar her dört tüketiciden üçünün korkulan rüyası haline geldi. Ancak tüketiciler hala iyi fiyatlar bulma peşinde olup istediklerini almakta ödün vermiyorlar.

Kaliteden vazgeçmeden bütçeye uygun fiyatlandırma yapmanın bazı akıllı yolları mevcut.

Üreticilerin teşvik konusunda daha verimkar olmaları, fiyatlandırmada yaratıcı yöntemler denemeleri ve fiyat dışında diğer unsurlara da önem vermeleri gerekiyor.

Uzmanlar sadakat programlarının özellikle otel endüstrisinde verimli sonuçlar vereceği kanısındalar. Bir çok marka sadakat programlarını yenilediler veya bu konuda adım atmayı planlıyorlar.

( * ) OpenAI özel bir araştırma merkezidir. Amacı insanlığa zarar vermeden yapay zekanın en etkili ve en faydalı biçimde kullanılması için çalışmalar yapmaktır.

( * * ) Greenwashing bazı firmaların çıkardıkları ürünleri, olmadığı halde, çevre dostuymuş gibi gösterip tüketiciyi aldatarak satışlarını arttırma yoluna gitmeleridir.