Türkiye Turizm Raporu: Avrupalı Turistler Rusların ve Ukraynalıların Boşluğunu Doldurabilecek mi?

Rus ve Ukraynalı turistler Türkiye’nin plajlarını, doğasını, mutfağını tutkuyla seven insanlardı. Son yıllarda bu iki ülkenin Türk turizmi için katkısı azımsanamayacak ölçüde oldu.

Ancak iki ülke arasındaki savaş nedeniyle bu yıl aynı katılımın olmayacağı tahmin edildiğinden Türkiye’nin turizm çarklarını çevirmeğe devam edebilmesi için yeni pazarlar bulmasının zamanı geldi.

Rusya geçen yıl 4 milyon 600 bin turist göndererek ülkenin turizm gelirinde en büyük payı olan ülkeydi. Ukrayna ise 2 milyon ziyaretçi ile 3. sırada yer aldı.

Bu yıl Türkiye’nin öngörülen turizm beklentisi 7 milyon Rus turist, 3 milyon Ukraynalı turist şeklindeydi. Ancak mevcut durumda bunun gerçekleşemeyeceği anlaşıldığından yeni pazarlar aranmaya başlandı.

Rus ve Ukraynalı turist kaybı yaşanılacağı yolundan hareketle oluşacak açığı kapatmak için Türkiye Avrupa ülkelerine yapılan promosyon faaliyetlerini hızlandırdı.

Gelen Avrupalı Turist Sayısı Artmakta

Avrupalı gezgin sayısı 2022’nin ilk iki ayında artış gösterdi. Gerçi gelen kişi sayısı pandemi öncesine göre düşük olmasına rağmen ileriki dönemler için ümit verici oldu.

Mesela İngilizler yoğun bir şekilde, ağızına kadar dolu uçaklarla gelip mart ayı sonundan itibaren ülkenin güney yöresini ziyaret etmeğe başladılar. Bu tempo böyle devam ederse 2019 yılında Türkiye’yi ziyaret eden rekor sayıdaki İngiliz turist sayısı rekorunun bu yıl kırılacağı öngörülüyor.

Bu olumlu gelişmelere karşın Rus ve Ukraynalılardan boşalacak açığın Avrupalılar tarafından doldurulacağını yüzde yüz söylemek güç. Kişi sayısı olarak olmasa bile yüksek harcamayla bütçe açığının büyük ölçüde kapanacağı umulmakta.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta daha var. Türkiye’nin dış politikada göstermiş olduğu gelişmeler. Daha önce gerginlikler yaşanan ülkelerle yeni beyaz sayfalar açılmağa başladı. Bunun turizm üzerinde olumlu yönde etkisinin olacağı muhakkak.